Yumurtanın rengi neye göre değişir?
Yumurtanın rengi neye göre değişir?
1 oy, 2.00 oran. oy (70%)

Yumurta ile ilgili olarak sıkça merak edilen konulardan bir tanesi yumurta dış kabuğu ve yumurta sarısı renginin hangi kriterlere bağlı olarak değiştiğidir.

Kamuoyunda, kayısı tabir edilen koyu renkli yumurta sarısının besleyici değerinin, daha açık renk olanlara oranla daha fazla olduğu gibi yanlış bir kanı vardır. Oysa yumurta sarısının rengi, ksantofil adı verilen renk pigmentinin tavuk rasyonundaki oranıyla ilgilidir.

Buğday bakımından zengin rasyonla beslenen tavuklardan elde edilen yumurta sarısı, mısırla beslenenlerden elde edilen yumurta sarısından daha açık bir renge sahiptir. Buna karşın besleyici değerleri açısından kayda değer bir farklılık söz konusu değildir.

Yumurta kabuğundaki renk farklılığı ise tavuk ırkına göre değişiklik göstermektedir.

Hayvansal bir gıda olmasına karşın, karbonhidrat ve yağ değeri düşük olan yumurta ileri yaşlarda da tüketilmesinde sakınca olmayan gıda maddeleri arasında yer almaktadır.

Uzun yıllar, içeriğindeki kolesterol açısından, ileri yaşlarda yenilmesi sakıncalı bulunmuş buna karşın günümüzde bu hipotez çürütülmüştür.  Kan kolesterolünün büyük bir kısmı organizmada sentezlenmektedir ve kolesterol vücutta önemli işlevleri olan bir maddedir. Yapılan araştırmalar, kan kolesterol seviyesinin belirlenmesinde özellikle genetik, yaşam koşulları (yoğun stres, yorgunluk vb) ve beslenme şeklinin etken olduğunu göstermektedir.

Kan kolesterolünün yükselmesinde, doymuş yağların yüksek kolesterollü gıdalara oranla daha etkin olduğu açıkça ortaya konmuştur.

Son zamanlarda yumurtanın bir yararı üzerinde daha durulmaktadır. Amerikalı uzmanlarca yapılan bilimsel araştırmalarda; yumurta sarısında bulunan lütein ve zeaksantinin, özellikle 50 yaş üzeri kişilerde görülen, retinada dejenerasyon ve santral görme kayıplarına neden olan armd (age releated maculer degenaration) ve yanı sıra katarakta karşı koruyucu etkisinin olduğu görülmüştür.

Konya Karaman Veteriner Hekimler Odası Başkanı Recep Gürbüz yaptığı bir açıklamada yumurtanın göz sağlığının yanı sıra, kalp-damar hastalıkları ve alzheimera karşı da koruyucu etkilerinin olduğunu söylemiştir.

Hakikaten de yumurtanın bileşimine baktığımızda günümüz kalp-damar rahatsızlıklarına sebep olarak gösterilen doymuş yağ oranının yüksek olmadığı görülmektedir. fiayet kolesterol metabolizmasında herhangi bir bozukluk yoksa, ihtiyacın karşılanması açısından yumurta çok sağlıklı bir protein kaynağıdır.

Tabloda yer alan vitamin ve minerallerin vücutta görev aldığı birçok reaksiyon söz konusu olmakla birlikte, demir ve sodyumun hücresel işlevler açısından önemi büyüktür. Fakat pişirmede dikkat edilmesi gereken bir nokta, yumurtanın tüketimden önce normalin üzerinde bir süre haşlanması sonucu, sarısındaki demir ve sülfür birleşerek sarısı çevresinde yeşil bir katman oluşturur ve bu demirin kaybı anlamına gelmektedir. Bu nedenle pişirme süreci mineral ve vitaminlerin korunmasında önemli bir noktadır.

Çinko ise gelişme çağındaki çocuklarda, büyüme ve bağışıklık sistemi üzerine etki etmektedir. Yumurta sarısında bulunan yağların bir kısmını ise vücuda dışarıdan alınması gerekli olan esansiyel yağ asitleri oluşturur, yani bu yönüyle çok da yararlıdır. Yumurta akının ise yaklaşık % 48’lik bir kısmını ise su oluşturmaktadır, ayrıca yumurta akı kolesterol ve yağ içermemektedir.

Yazı: Veteriner Hekim Aslıhan Cebecioğlu

 

 12 Eylül 2011

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.