Yemek pişirenlere pratik ipuçları
Yemek pişirenlere pratik ipuçları
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

Haşlayarak, kızartarak ya da fırında birşeyler mi pişireceksiniz? Bu öneriler çok işinize yarayacak.

 

Haşlama ile ilgili ipuçları

* Sert yiyecekleri (patates, bakliyat vb.) haşlayacağınızda, yiyeceği su ile birlikte tencereye koyup birlikte ısınmalarını sağlayın. Kaynadıktan sonrada ateşi biraz kısıp kapağını aralıklı olarak kapatın.

* Yumuşak yiyecekleri (makarna, yeşil sebzeler vb.)  haşlarken suyu iyice kaynatın. Sonra yiyeceği atın ve kapağını kapatmadan haşlayın.

* Haşlama et ve tavuk gibi yiyecekleri hazırlarken maydanoz, nane, kekik gibi otların saplarını haşlama suyuna katarak haşlamanızın daha lezzetli olmasını sağlayın.

* Haşlama sırasında rengi değişebilecek sebzelerin (brokoli  vb.) haşlama suyuna biraz sirke ya da limon suyu eklerek sebzenizin rengini koruyun. 

Kızartma ile ilgili ipuçları

* Lezzetli  kızartmalar yapabilmek için yağ iyice kızana kadar bekleyin.

* Kızartma yağının sıcaklığını test etmek için yağa küçük bir ekmek parçası atın. Ekmek cızırdayarak hızla yukarı çıkıyor ve hemen renk almaya başlıyor ise yağınız kızartma sıcaklığına ulaşmış demektir.

* Bol yağ ile (kızartma tenceresi veya fritözde) kızartma yaparken yiyecek sepetini aşırı doldurmayın. Fazla yiyecek koymak yağın ısısını aniden düşüreceğinden yiyeceklerinizin yağ çekmesine neden olur.

* Kokusu çok yoğun olan (balık gibi) yiyecekler kızartmadıkça, aynı kızartma yağını üç defaya kadar kullanabilirsiniz. Tekrar kullanabilmek için yağı bir tülbentten süzüp cam kavanozda saklayın. Artık kullan mayacağınız kızarma yağlarını dökmeyin, atık yağ  toplayan (bazı belediyeler yapıyor) kurumları arayın. Yağınızı kavanozda onlara teslim edin. Çevreye duyarlı olmak lezzetli yemekler yapmak kadar önemlidir.

* Tava pişirmelerinde et veya tavuk pişirirken her iki yüzey için de eşit zaman verin ve maşa kullanın.

* Kızarttığınız yiyecekleri üzerine kağıt havlu serilmiş bir kaba çıkarın. Böylece kızartma sonrası yiyeceğin üzerinde kalan fazla yağdan kurtulmasını sağlarsınız.

* Kızartacağınız yiyeceklerin ıslak olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde su ile temas eden yağ kabarma ve sıçrama yapacaktır.

Fırında pişirme ile ilgili ipuçları

* Fırında pişirmede en yaygın olarak kullanılan ısı aralığı 160- 180 °C arasıdır.

* Tarifte aksi belirtilmediği takdirde fırın önceden pişirme ısısına ayarlanıp ısıtılmalı ve yiyecek sıcak fırına sürülmelidir.

* Fırında kullanılacak tepsileri ve pişirme kaplarını yapışmayı engellemek için hafifçe yağlayın ya da pişirme kağıdı kullanın.

* Üzerinin kızarmasını istediğiniz yiyecekleri bir miktar pişirdikten sonra üst raflara yerleştirin.

* Pişme süresi uzun olan soslu yiyecekler, bir süre üzeri folyo ile kapalı pişirilip sonra folyo kaldırılarak üzerleri kızartılmalıdır. Bu size enerji tasarrufu sağlayacaktır.

* Pişme sırasında fırının kapağının açılması ısı kaybına neden olacağından pişirmeyi etkiler. Bu nedenle fırının kapağı sık açılmamalıdır. Kekler için ilk 20-25 dakikadan önce hiç kapak açılmamalıdır.

* Fırından tepsi çıkarmak için ıslak bezler kesinlikle kullanılmamalı, kalın fırın eldivenleri veya birkaç kat kuru havlu bezler tercih edilmelidir.

* 200 °C’de bayat ekmeklerinizi dilimleyip fırın tepsisine yerleştirerek peksimet haline getirebilirsiniz.

* 75-100 °C’de yemeklerinizi sıcak olarak koruyabilirsiniz fakat kurumamaları için üzerlerini kapalı tutmalısınız.16 Ocak 2012

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.