Tonlarca gıda çöpte…!
Tonlarca gıda çöpte…!
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

Tonlarca gıda çöpte

BM uzmanlarının açıkladığı rakamlar çarpıcı: Dünya genelinde 1 milyar 300 bin ton gıda çöpe atılıyor.

AB ülkelerinde her yıl milyonlarca ton gıda maddesi israf ediliyor. Brüksel, farklı projelerle duyarlılığı artırmak istiyor. (BM Çevre Programı (UNEP) ve BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), İsviçre’nin Cenevre kentinde gıda israfıyla ilgili yapılan araştırmanın sonuçlarını kamuoyuna sundu. Araştırmaya göre, her yıl dünya genelinde üretilen gıda maddelerinin üçte biri çöpe gidiyor. Bunun da 1 milyar 300 bin tona tekabül ettiğine dikkat çeken BM uzmanları, her yıl çöpe giden gıdaların maddi değerinin de bir trilyon dolar olduğunu kaydetti.

BM Çevre Programı (UNEP) ve BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), gıda israfını önlemek ve hem üreticiyi hem de tüketiciyi bilinçlendirmek hedefiyle yeni bir kampanya başlattı. “Think.Eat.Save – Düşün.Ye.Kurtar” adı verilen kampanya ile gıda israfının önüne geçilmesi umuluyor.
Eğri olduğu için satılmayan tonlarca meyve ve sebze çöpe gidiyor.

BM uzmanlarına göre, sadece birkaç küçük değişiklikle gıda israfını büyük ölçüde azaltmak mümkün. Örneğin tüketicilere alışveriş sırasında meyve ve sebzelerin dış görünüşüne fazla önem vermemelerini öneren uzmanlar, ayrıca sadece son kullanma tarihi geçtiği için hâlâ iyi durumda olan gıda maddelerini çöpe atmamaları uyarısında bulunuyor.

Avrupa ve Kuzey Amerika’da yılda kişi başı ortalama 95 ila 115 kilogram gıda maddesi çöpe atıyor. Bu rakam Afrika ve Asya’da ise kişi başı 6 ila 11 kilogram. Ancak gelişmekte olan ülkelerde gıda maddelerinin büyük bir bölümü daha üretim zincirinin ilk halkasında hasat teknolojilerindeki yetersizlikler ya da yetersiz soğutma nedeniyle kaybediliyor.25 Şubat 2013

1 yorum
  1. mustafa orhon
    00:04 on Temmuz 4th, 2013

    slm ben balıkesır burhanıyeden ufak bır kecı ısletmesı olan kışıyım doğal otlarla besledıgım eldegmeden sagdıgım kecılerımın sutunu ancak mandıraya cok ucuz fıyata satabılıyorum cam sısede soğutulmuş +4dereceye düşürmek suretiyle satışa sunmak ıstıyorum bana bu konuda fıkır verebılırsenız sevınırım calısmalarınızda başarılar dılerım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.