Tat Alamayan Şef
Tat Alamayan Şef
1 oy, 5.00 oran. oy (84%)

GRANT ACHATZ


Chicago’s Alinea, 2005 yılında açıldığında, Gourmet dergisi tarafından Amerika’nın en iyi restoranı olarak tanıtıldı. Restoranın sahibi ve şefi Grant Achatz, moleküler gastronomi hareketinin öncülerindendir.”Alinea’daki yemeklerin ilginçliği, bizim hiçbir fikre hayır demememizden kaynaklanıyor.” diyor Achatz.

Tatlar ve kokularla oynamak Achatz’ın mutfağının en önemli işi. Öyle ki; bazı yemeklerin yanında, o yemeğin lezzetini arttıracak koku  salgılayan aksesuarlar bile kullanılıyor. “Güzel ya da özel bir kokuyu yiyecek ile eşleştirme, bizim yaratıcılık yolumuz” diye açıklıyor ünlü şef.

Ne acıdır ki; tat ve koku üzerine böylesine yoğunlaşan Grant Achatz, 2007 yılında dil kanserine yakalanıyor ve tat alma duyusunu yitiriyor. Doktorlar, dili kesip yerine vücudun başka bir bölgesinden kas yerleştirerek yaşamını %50 ihtimalle 2 yıl daha uzatabileceklerini söylediklerinde, şef “ölmekten çok, tat alamamaktan korkuyorum” diyor.

“Tüm hayatım mutfakta geçti. Yemek yapmaya aşığım. Bunu bir daha yapamayacağımı düşünmek beni altüst ediyor.”Achatz sonunda, dilini kestirmek yerine Chicago Üniversitesi’nde radyasyon ve kemoterapi tedavisini tercih ediyor. Radyasyon tedavisi dilini yakıyor ve tat alma hücrelerini harap ediyor.

“Hiçbir tadı alamamak korkunç bir duygu” diyor, “komik bir durum; çünkü yaşamak için yemek zorunda olduğunuzu biliyorsunuz. Buna rağmen benim için yemenin hiçbir anlamı yok. Düşünün ki; ağzınıza bir parça vanilyalı dondurma alıyorsunuz, ama hiç tadı yok!”

Achatz’ın hastalığı artık gerileme yolunda. Tedavi sürecinin sonunda yavaş yavaş tatları almaya başladı.”Herşeye sıfırdan başladım. Aldığım ilk tat şekerdi. Tıpkı yeni doğmuş bir bebek gibi. Oysa 32 yaşındayım. Ardından tuzluyu ve nihayet acıyı tadabilmeye başladım. Bu süreçte tatların nasıl bir sıralamayla geldiğini ve birlikte nasıl bir sinerji oluşturduklarını öğrenmiş oldum. Benim için son derece eğitici oldu ve beni eskisinden de iyi bir şef yaptı. Çünkü artık tatların nasıl işlediğini biliyorum.

Achatz şimdilerde yine Chicago’da yeni bir restoran açmaya hazırlanıyor. Adı “NEXT” olacak ve yemekleri ve stili birkaç ayda bir baştan sona yenilenecek. Ayrıca etnik mutfaklardan ve dönem mutfaklarından da esinlenerek çalışılacak.18 Mayıs 2011

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.