Susur Lee
Susur Lee
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

1958 Hong Kong doğumlu Susur Lee, Kanada’nın Toronto şehrinde yerleşik dünya çapında tanınmış bir aşçı.

6 çocuklu bir ailenin en küçüğü olan Lee, aşçılık eğitimini yamak olarak girdiği Hong Kong Peninsula Otel’de aldı. 1978’de Kanada’ya göçtü ve burada baş aşçı pozisyonuna yükselinceye kadar mutfağın çeşitli kademelerinde görev yaptı.

Lee şu anda Toronto’da Maybeline (eski adı ile Susur) ve Lee isimli iki restoranın sahibi. 2008’de New York’ta Shang restoranı, 2009’da ise Washington DC’deki Zentan Restoranı açtı. Eklektik stiline ‘Füzyon Mutfağı’ adı veriliyor.

Uluslararası üne kavuşan Susur restoranı kapılarını 2000 yılında açtı. Restoran, Lee’nin eşi Brenda Bent’in yardımıyla dizayn edilmişti. Britanya’daki Gourmet, Restaurant ve Food&Wine listeleri de aralarında olmak üzere dünyanın pek çok ‘en iyi 50 restoran’ listesinde Susur’un adı geçmekteydi. Geleneksel bir menü sunmak yerine bir ‘Tadına bakma Menüsü’ sunan restoranda o sabah pazarda Lee’ye ne ilham verdiyse ona göre pişirilen yemekler sunuluyor.

ABD’deki Food Network kanalındaki Iron Chef programına çıkan ikinci Kanadalı Aşçı oldu, Iron Chef Bobby Flay’le çekişmesinden de bir kravat kazanmıştı! Bu bölüm 2006’da yayınlanmıştı ve bölümün yiyecek teması Bacon(bir tür domuz pastırması) idi. Lee yine Food Network’te yayınlanan Doğu Batıyla Buluşuyor (East Meets West) isimli programda da Ming Tsai’n konuğu oldu.

Lee Bravo TV kanalındaki ‘Top Chef: Masters’ programında finalistlerden biri oldu, ilk turda 20 üzerinden 19.5 puan alarak bu programın tarihindeki en yüksek puanı aldı.Singapur’dan Hong Kong’a yirmiye yakın restoranın sahibi olan Lee, Toronto’da oturuyor ama yılın büyük bir kısmını uluslar arası restoranlarını ziyaret ederek geçiriyor. Jacob Richler’le birlikte yazmış olduğu ‘Susur: A culinary Life’( Susur, bir Mutfak Yaşamı) isimli bir de yemek kitabı var.

Dünyaca ünlü şef Susur Lee yemek tarifleri için tıklayın…

1.Zencefil ve kişnişli kızarmış tavuk

2.Kızarmış dana etli pappardelle makarnası18 Mayıs 2011

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.