Sote İstiridye Mantarı

 

Kaç kişilik: 4 kişilik

İstiridye mantarı da son zamanlarda kültür üretiminin gittikçe yaygınlaştığı türlerden birisi. İstiridye mantarı ülkemizdeyın, kayın mantarı, kavak mantarı, yaprak mantarı ve karakulak mantarı gibi farklı isimlerle anılıyor. Doğa’dan bir bilen olmadan toplamamak kaydıyla, istiridye mantarını güvenle tüketebileceğiniz mantar türleri arasına almanızda hiçbir sakınca yok.

Malzeme listesi 

  • 1 kg istiridye mantarı
  • 2 ad. kırmızı biber(kapya)
  • 2 ad çarliston biber
  • 6 diş sarımsak
  • 1 ad. büyük kuru soğan
  • 10 adet kuru domates
  • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı yada 1,5 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • ½ çay kaşığı kimyon
  • 1 çay kaşığı toz pul biber
  • 1 tatlı kaşığı kuru kekik
  • ½ çay bardağı soya sosu

sote-istiridye-mantari-dik

Sote İstiridye Mantarı
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

İstiridye mantarının lezzeti bilenler ve tüketenler tarafınca onaylı ancak hala kendisinden çekinenlerin olduğu da aşikar. İstiridye mantarı da sıklıkla tükettiğimiz beyaz kültür mantarı gibi artık kültür mantarı sınıfında kontrollü üretiliyor. Bu hafta Yeni Şafak Pazar eki için yazdığım yazımın da ana teması istiridye mantarlı bu lezzetli soteydi. Denemenizi tavsiye ederim. Gerçekten çok lezzetli. İstiridye mantarını benim gibi biraz fazla malzemeyle değil, sadece soğanla kavurup sevdiğiniz baharatlarla da çeşnilendirebilirsiniz.

Sote istiridye mantarı  nasıl yapılır?

 1. İstiridye mantarlarını kökünden kopararak ayırın. Körpe olan kısmından kendiliğinde gelecektir. Dipten koparmak için uğraşmayın. Akan suda yıkayın ve bekletmeden kurulamak için havlu üzerine alın. Fazla suyunu almaya özen gösterin.
 2. Kuruyan mantarları elinizle kağıt yırtar gibi uzunlamasına 1-1,5 cm eninde parçalara ayırın. Bıçak değdirmenize hiç gerek yok. Doğal yapısı kolayca ayrılmasına sebep olur. Çok iri mantarları seçmemeye özen gösterin. Kuru domatesleri ılık suyun içerisine ıslatın.
 3. Soğanı yarım ay şeklinde ince ince doğrayın. Kızdırdığınız büyükçe tavada damak zevkinize göre zeytinyağı veya tereyağı ile kavurmaya başlayın. Biberleri de uzun jülyen veya halka halka doğrayın. Sarımsakları pul pul doğrayın.
 4. Tavaya biberleri ve sarımsakları ekleyip kavurmaya devam edin. Biberler de ölmesine yakın 5 dakika sonra mantarları tavaya ekleyin. Yüksek ateşte kavurmaya devam edin. Domateslerin suyunu süzüp sıkın ve uzunlamasına 3-4 parçaya bölün.
 5. Mantarları sallaya sallaya ters yüz edip yüksek ateşte kavurmaya devam edin. Yaklaşık 10 dakika, sonra aşırı sulanma yoksa (sulandıysa biraz suyunu çeksin) baharatlarını ve domatesleri atıp karıştırmaya devam edin. Soya sosunu ekleyin. Karıştırıp kapağını kapatın ve altını kısın. 7 dakika sonra açın ve tekrar yüksek ateşe alıp suyu varsa çektirin.

Soteniz servise hazır. Soya sosu kullandığımız için tuz atmadım. Siz de kontrol etmeden tuz atmamaya özen gösterin. Beğenmeniz dileğiyle, afiyet olsun.

 


Ekleme Tarihi:
Güncelleme tarihi :

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.