Sığır Dili Otu
Sığır Dili Otu
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

Anchusa Officinalis Mill.

Kimlik Kartı

Hodangiller (Boraginaceae) familyasındandır. Karadeniz, Doğu Anadolu ve Akdeniz Bölgelerinde bulunur. İlkbahar aylarında, körpeyken ve çiçek açmadan önce toplanır.

Türkçe: Gövrek (Kastamonu), güriz (Doğu Anadolu), arıotu; İngilizce: Bugloss; Almanca: Germeine Ochsenzunge; Fransızca: Buglosse, langue de boeuf.

Reçine içerir. Sığır dili otunun faydalarını sıralamak gerekirse…Terletici ve idrar söktürücüdür. Kanı temizler, kalbi kuvvetlendirir. 

İnce uzun bir ottur. Eflatun, kırmızı, az da olsa sarı veya beyaz olabilir çiçekleri. En çok rastlayacağınız sığır dili eflatun, mor, mavi renklerin bir arada bulunduğu, minik çiçekleri olan türüdür. Güneşli işlenmemiş toprakları tercih eder.

Bir metreye kadar uzayabilir sağırdili. Batıcı tüyleri olduğu için biraz ısırganı andırsa da koku ve lezzet bakımından ısırgandan farklıdır. Hafif baharatlı (aromatik) kokusu ve soğanımsı tadı onun farklarından biridir.  Kökü havuca benzer ve bütün vücuda saçlarla kaplıdır. İnce, uzun yaprakları her yöne doğru gelişerek bitkinin daha da çok yer kaplamasını sağlar. Çiçekleri ufak, tüp şeklindedir. Bir veya iki yıllık, yabani bir bitkidir sığır dili. Avrupa ve Asya’ya özgüdür.12 Mayıs 2011

0 yorum
0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.