Saç Tava’nın Adresi
Saç Tava’nın Adresi
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

Gündüzün kavurucu sıcağı akşam serinliğine bıraktığında Diyarbakır sokaklarında yürümek büyük keyif verir insana. Yüzünüzü yalayıp geçen rüzgar ağzınızda eriyen Diyarbakır karpuzu gibi sıcakla soğuk arasında bir his bırakır teninizde.

Diyarbakır  Dicle havzasında yetişen karpuzları ile tüm dünyada nam salmış olsa da mutfağı da Anadolu’nun keşfedilmemiş önemli hazinelerindendir.  Akşam yemeği için seçtiğim Saray Saç Tava bu özellikleri taşıyan bir mekan.

Restorantın 20 yıllık ustası Welat uzun uğraşlar sonrasında İstanbul’dan Diyarbakır’a transfer edilmiş. Tavaların  başından bir saniye olsun bile ayrılmıyor. Etin seçilmesi aşamasından terbiyesine kadar bütün aşamalarından sorumlu.

Keyifli bir akşam yemeğinin ardından  bu lezzetin arkasındaki ustayı biraz daha yakından tanımak istiyorum. Ocağın başına doğru ilerlediğimde 19 yaşından beri saç tava ustası olarak çalışan Welat usta ile tanışıyoruz. İşin sırrı etin kalitesinde diye başlıyor söze.

Restoran müşterilerine uygun damak tadını verebilmek için hayvan üreticiliğine başlamış. İyi bir saç tava yiyebilmeniz için etin ağzınızda dağılması gerekiyor. Bunun için de iyi bir kuzu eti şart.

Terbiye aşamasında ise et yağ ve tuz ile bir gün bekletiliyor. Bir günü ardından yüksek ateşte öncelikli olarak yeşil biber ile birlikte kızartılıp üzerine  küp olarak doğranmış bahçe domatesi ilave ediliyor. Etin kalitesi önemli olsa da domates ve biberin acılığının  kıvamında olması damak tadı için önemli. Gerisi Welat Usta’nın maharetine kalıyor. Yaklaşık 15 dakika içerisinde 2 kişilik bir saç tava servise hazır hale geliyor. Tabi ateşin miktarı ve etin kıvamında olması da 20 yılın birikimi.

Diyarbakır’a uğrarsanız sabah kahvaltınızın ardından öğle yemeği yememenizi öneriyorum. Çünkü Saray Saç Tava sıcak lavaş servisi ve buz gibi ayranınızla güzel bir akşam yemeği sizleri bekliyor.

Fotoğraflar ve yazı: Kürşat Bayhan

İletişim Bilgileri

Adres: Selahattin Eyyubi Bulvarı Suvar apt. Diyarbakır

Tel: 0 412 252 58 5823 Haziran 2011

2 yorum
  1. mehmet
    15:30 on Haziran 23rd, 2011

    saray sac tava siz de benim gibi keşfetmissiniz bende geçen sene yekek yedim orada ve o anı bır daha yaşamak için yolumun diyarbakıra düşmesi için dua ediyorum yemek tadı olduğu gibi çok güler yüzlü personelide var

  2. yunus kayaalp
    19:18 on Haziran 27th, 2013

    diyarbakırda sizde tava yemiştim çok güzeldi istanbul da şübeleriniz var mı iletişim bilgileri lütfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.