Rene Redzepi
Rene Redzepi
3 oy, 2.00 oran. oy (59%)

1977 doğumlu Rene Redzepi, Danimarka’nın Kopenhag şehrindeki iki Michelin Yıldızlı Noma Restoran’ın aşçısı ve ortak sahibidir.

Noma restoran, 2010 ve 2011 San Pellegrino ödüllerine göre dünyanın en iyi restoranı seçildi. Redzepi, yeni bir Nordik mutfağı yeniden hayata geçirmesi ve rafine etmesi ve mutfakta saf lezzetleri yaratıcı bir bileşkede yan yana getirmesi ile tanınıyor.

Rene Redzepi Danimarkalı bir anne ve Danimarka’ya göçmüş Arnavut bir babanın oğlu olarak Kopenhag’da doğdu. Ailesi ile Yugoslavya savaşı başlayıncaya kadar Makedonya’ya taşındılar. Şans eseri mutfak üzerine eğitim almaya karar verdiğinde önce Kopenhag’da yeni açılmış olan ve kısa zamanda Michelin Yıldızı ile ödüllendirilen Pierre Andre restoranda çalıştı.

1998’de önce ziyaretçi olarak El Bulli’ye gitti 1999’da ise orada çalıştı. Kopenhag’a döndüğünde 70’lerden beri şehrin en önemli gurme restoranlarından biri olan Kong Hans Kelder’de çalıştı. 2001’de bir süre French Laundry restoranda da çalıştı ve Kong Hans’a geri döndü.

2002’de Claus Meyer kendisi ile kontak kurarak bir 18inci yüzyıl evi olan North Atlantic House’da bir restoranı açmak istediğini söyledi. Noma, 2004’te Redzepi’nin baş aşçılığında açıldı.

Dünyaca ünlü şef Rene Redzepi yemek tarifleri için tıklayın…

1.Bonfile tartar

2.Anason ve çikolatalı cips18 Mayıs 2011

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.