Pirinç
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

Dünyada en çok tüketilen gıdalardan biri olan pirinç, ekvator iklimi ve tropik iklimlerde yetişir. Dünyada en çok pirinç tüketen ülkeler Çin, Hindistan, Endonezya, Japonya, Bangladeş, Güney Amerika Kıtası ve Afrika’dır.

Pirinç sofralarımızın vazgeçilmezidir. Özellikle pirinç; pilava, çorbaya ve salataya kısacası yemeklerimize lezzet katar.

Dünya’da 7000’den fazla çeşidi bulunan pirinçler, kabaca üç bölüme ayrılır: uzun (long grain), orta (medium grain) ve kısa (short grain).

Orta ve kısa büyüklükteki pirinçler: Ufak, ovalimsi şekilde olup pişirildiklerinde yapışkan olurlar. Japonların günlük tükettiği haşlanmış sade pirinç, sushide kullanılan pirinç, tatlılarda kullanılan pirinçler bu kategorideki pirinçlerdir. Hacimlerinin dört katı kadar sıvıyı içine çekerler.

Uzun Pirinçler: Hacimlerinin 1,5-2 katı kadar sıvıyı içine çekerler.

Pirinç nasıl pişirilir?

Buharda pişirme (Steam): pirinç ve sıvıyı, yukarıda belirtilen oranlarda hangi pirinci kullanıyorsanız ölçün. Pirinci yıkayın ve süzdürün. Tüm malzemeleri tencereye aktarın. Kaynatın, daha sonra ateşi kısın ve tıkırdamaya alın ve kapağını kapatın. Tüm sıvı içine çekilene kadar pişirin. Buharda pirinç, sade olarak veya tamamlayıcı olarak sunulabilir.

Kaynatmaya (Boiled Rice): pirinci soğuk su ile yıkayın ve süzdürün. 5 katı kadar sıvı ile tencereye aktarın ve kaynatın. Kaynatırken sürekli karıştırın ve pirinçler al dente kıvamına geldiğinde kenara alıp fazla sıvıyı süzdürün.

Pilav: pirinç ve sıvıyı belirtilen oranlarda ölçün. Kaynayan ölçülmüş sıvıyı eklemeden önce, pirinçleri yağda kavurun. Kaynayan sıvıyı ekleyin ve tekrar kaynama noktasına geldikten sonra en kısık ateşe alın. Üzerini kapatıp kısık ateşte ocakta veya 180C’lik fırında 16-20 dakika tüm sıvı içine çekilene kadar pişirin. Pilav, tamamlayıcı veya ana yemek olarak sunulabilir.

Risotto:

Geleneksel bir İtalyan pirinç yemeğidir. Kısa pirinçlerin hepsi ile yapılabilen, ama geleneksel olarak arborio ile yapılan kremamsı dokuda, fakat pirincin damakta hissedilebildiği bir yemektir. Risotto yapımı, pirincin önce kavrulmasıyla başlar. Pirinçler önce kavrulduktan sonra ateş kısılır. Kaynar sıvı azar azar ilave edilir çektikçe tekrar sıvı ilave edilerek devam edilir. Risotto, kremalı ve gövdeli dokusunu pirincin nişastasının sıvıyla karışmasından alır.

Bilinen Dünya Pirinçleri:

Esmer pirinç (Brown Rice): işlem sırasında kabuğu alınmış, fakat kepeği üzerinde bırakılmış pirinçlerdir. Beyazların yanı sıra daha fındığımsı-cevizimsi olan ve pişme süreleri daha uzun süren pirinçlerdir. Daha çok sıvı çekerler.

 

  

 

Arborio pirinci: İtalyanların risotto yapımında kullanılan, nişasta oranı yüksek kısa pirinç çeşididir.

  

 

 

Basmati:Uzun, Hindistan ve çevre ülkelerinde sık kullanılan bir pirinçtir. Fındığımsı cevizimsi aroması vardır.

 

Yasemin pirinci: Uzun pirinç, Tayland ve çevre ülkelerinde çok tüketilen, çok hassas ve kırılgan, çiçek kokulu bir pirinçtir.

 

 

 

Wehani pirinci: Kırmızı, gövdeli, zengin aromalı bir pirinçtir.

 

 

 

 

Glutinous pirinç: Piştiğinde yapışkan ve şekerli bir tat oluşan, Japon ve Çin mutfaklarında tatlılarda kullanılan pirinç türüdür.

 

 

 

Yaban pirinci: Bir pirinç çeşidi değil, suda yetişen bir çim cinsidir. Kuzey Amerika ve Kanada’da yetişir. Pişirilmeden önce mutlaka soğuk su ile yıkanmalı ve süzdürülmelidir.

 

Carnaroli: Risotto yapımında kullanılan, arborio pirincine kıyasla daha çok nişasta barındıran ve daha diri bir yapısı olan pirinçtir.5 Temmuz 2011

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.