Nigella Lawson
Nigella Lawson
1 oy, 5.00 oran. oy (84%)

1960 doğumlu Nigella Lucy Lawson, Britanyalı bir yemek yazarı, gazeteci ve televizyon programcısıdır.

Politikacılar ve bürokratlarla dolu oldukça prestijli bir aileden gelen Nigella’nın üvey babası. Yani annesinin ölene kadar evli kaldığı ikinci eşi de meşhur İngiliz Filozof A.J Ayer’mış meğer. Lise yıllarında harçlığını çıkarmak için Londra’daki pek çok büyük mağazada çalışan Lawson, üniversitede Oxford’da Ortaçağ dilleri ve Modern diller bölümünden mezun olur. Bir süre Floransa’da yaşar.

Kariyerine önce gazetecilikle başlar, 26 yaşında Sunday Times gazetesinin edebiyat editörü olur. Bundan sonra freelance gazeteciliğe başlar, yazdığı dergi ve gazetelerin arasında Vogue’a bir yemek köşesi ile Times dergisine makyaj sayfası ve Gourmet ve Bon Appetit isimli Amerikan dergileri için yemek köşeleri de vardır.

Annesi yemek pişirmeyi seven biri olduğundan, küçüklüğünden beri yemek pişirme konusunda bilgilidir. Ancak bir yemek kitabı yazma kararını, evde akşam yemeği partisi veren bir ev sahibesi dostunu Krem Karamel’i düzgün olmayınca ağlamaklı halde görmesi üzerine verir. 1998’de yazdığı ‘Nasıl Yemeli?’ mutfak ve mutfakta zaman kazanma önerilerini içeren bir yemek kitabıdır. Kitap, büyük bir başarı kazanır ve Britanya’da 300.000 satar.

2000 yılında ise ‘Nasıl bir domestik tanrıça olunur?’ kitabını yazar, tarifler ve daha çok hamur işlerine yoğunlaşan bu kitap ilk 4 ayda 180.000 satar ve Britanya’da yılın kitabı ödülünü alır.

Nigella daha sonra 2000-2001 yılında kendi batı Londra’daki evinde çekilen ‘Nigella Bites’ (Nigella tadımlıkları) adlı kendi yemek programını hazırlar. Britanya’da Kanal 4’te yayınlanan bu program daha sonra Amerikan tv kanallarında da sıkça gösterilir.

Kısa süre sonra New York Times için bir yemek köşesi de yazmaya başlar. Birçok izleyici onun programlarını yemeği neredeyse flört eden bir tavırla sunmasından dolayı ‘Yemek Pornosu’ olarak adlandırmaktadır.

Nigella Feasts (Nigella şölenleri) isimli tv programı ise onu Amerika’da da domestik tanrıçalık tahtına oturturken, imzaladığı 2,5 milyon dolarlık anlaşma sonucu program 24 ülkede yayınlanmaktaydı. Lawson’un kitaplarının bugüne kadar dünya çapında 3milyondan fazla sattığı kaydediliyor.

Dünyaca ünlü şef Nigella Lawson yemek tarifleri için tıklayın…

1.Doğranmış meyve salatası

2.Bal dondurması17 Mayıs 2011

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.