Karışık Zeytinyağlı

 

Kaç kişilik: 4 kişilik

Malzeme listesi 

  • 1 ad. büyük boy soğan
  • 1 ad. kereviz
  • 10-15 ad. brokoli
  • 1 ad. irice havuç
  • 8-10 ad. yer elması
  • 1,5 limon
  • bir avuç maydanoz
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 ad. yumurta
  • tuz
  • 1 tepeleme tatlı kaşığı un

karisik-zeytinyagli-d

Karışık Zeytinyağlı
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

Bu yemeğin adını koyamadım 🙂 Zeytinyağlı tariflerin tamamına bayılan biri olduğum doğru, geçenlerde dolabı karıştırırken ondan bundan parça pinçik bir sürü şey görünce ne bulursam koydum “yaptım oldu” zeytinyağlısı yapmaya karar verdim. Çok da güzel oldu tavsiye ederim. Bende içerisine brokoli, yer elması, kereviz ve  havuç koydum. Bir de üzerine terbiye yaptım pek pek güzel oldu 🙂 tavsiye ederim.

Ne bulursam koydum “yaptım oldu” zeytinyağlısı nasıl yapılır?

1- Yer elması ve kerevizleri kabuklarını soyup yıkadıktan sonra yarım limon sıkılmış ve  bir tatlı kaşığı un atılmış suda beklemeye aldım. Havucu verev doğradım, brokolileri temizledim.

2-Soğanı yarım ay şeklinde doğradım. Zeytinyağında renk aldırmadan şöyle bir ölene kadar çevirdim. Havuçları tencereye attım. Biraz çevirip brokolileri ekledim. 5 dakka sonra kereviz ve yer elmalarını da tencereye ekleyip bekledikleri unlu limonlu sudan 2 bardak tencereye ekleyip, tuzunu verdim. Kaynayana kadar altı açık sonra kısık ateşte pişmeye bıraktım.

3-Kapak iyice kapalı olmalı. Bir yumurtayı iyice çırptım. İçine yarım limon kabuğu rendeledim ve bir limonun suyunu sıktım. Çatalla havuçlara baktım, rahatça batıyor, pişmiş terbiyeyi ekleme zamanı geldi. Terbiye yapacağım için yemeğin suyu olmalı. Eğer suyunu çok çektiyse biraz daha su ekleyin. En az 1 kepçe suyu olmalı. Yemeğin suyundan terbiyeye vererek terbiyeyi ısıttım. Bu aşama çok önemli. Zeytinyağlı bir yemeğin içinde kesik yumurta gibi bir kabusu düşünemiyorum….

4-Terbiye yemeğin suyu ile iyice ısınınca tencerenin altı kısıkken boca ettim. Kaşıkla değil ama tencereyi salllaya sallaya karışmasını sağladım.  5 dakika sonra altını kapattım.

5-Soğuyunca altını üzerine maydanoz kıyıp servis yaptım. Zeytinyağı gezdirmeyi unutmayın.

Karışık zeytinyağlımız oldu, afiyetler olsun.

NOT: Pişerken suyunu iyice çektirmemeye dikkat edin. Terbiye yapılacağı için suyu olmalı. Terbiye verilince zaten o koyulaşacak. Yemek soğuyunca cop cop suyu zaten olmayacak. Kremamsı bir sıvısı olacak ama aroması çok yoğun ve lezzetli olacak.

İster zeytinyağlı yer elması, ister zeytinyağlı kereviz, ister zeytinyağlı brokoli yapın. bu tarifle yola çıkarak istediğiniz zeytinyağlı tarifleri hazırlayabilirsiniz.

 

 


Ekleme Tarihi:
Güncelleme tarihi :

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.