İtalyan Mutfağı
İtalyan Mutfağı
2 oy, 3.50 oran. oy (75%)

İtalyan mutfağı Akdeniz mutfağının özelliklerini taşır. Dolayısıyla zeytinyağı yoğun olarak kullanılır. Peynir ve şarap çok sayıda çeşitleriyle mutfağın büyük bir bölümünü oluşturur. Kahve, ve özellikle de espresso, İtalyan mutfağının önemli unsurlarından biridir.

Yemek konusunda ülkenin kuzeyinin ve güneyinin oldukça farklı karakteristikler gösterdiğini söyleyebiliriz. Güney İtalya’da ev yapımı lezzetler ön plandayken, Kuzey İtalya’da market ürünlerine daha çok yer verilir.

İtalyan mutfağını özellikle makarnaları ve pizzalarıyla tanınır ve sevilir. Bilhassa ülkenin güneyinde, birçok çeşitte makarnanın evlerde günlük olarak ekmek gibi pişirilmesi adettir. Makarnalar daha sonra zengin soslarla birlikte servis edilir.

Fransa’da olduğu gibi İtalya’da da peynirin sofralardaki yeri azımsanmayacak kadar önemlidir. Mozzarella, Parmesan ve Ricotta gibi dünyaca ünlü peynirler bir çok yemeğin yapımında veya garnitür olarak kullanılırken, Salami, Mordotella gibi sosis ve salamlar öğünlerin iştahla tüketilen et ürünleri arasında göze çarpar.

Öğünler, açlık gidermekten çok, arkadaş ve aileyle zaman geçirmek ve sohbet etmek içindir, bu sebeple de diğer Avrupa ülkelerindeki yemeklerden çok daha uzun sürer. Tatillerde, aile ziyafetlerinde bir yemek saatler sürebilir.

Günümüzde ise geleneksel İtalya menüsü sadece düğünler gibi özel etkinliklerde gerçekleşir ve günlük yemek, ana yemek ve kahve olmak üzere iki bölümden oluşur. İtalyan öğünlerin ilginç bir tarafı da primo denilen birinci tabakta, ana yemek sayılmayan ama doyurucu olan risotto ve makarna gibi yemeklerin bulunmasıdır.  Modern İtalyan mutfağında, makarna ve pizza çeşitlemeleriyle karbonhidrat ve proteinin aynı anda alınabileceği yemekler bulunur

Geleneksel İtalyan öğünleri  içki servisi ile başlar ve yine içki servisi ile sona erer. Tatlılara eşlik eden çeşitli kahveler özellikle de espressolar ülkenin sembolik değerleri olarak öne çıkar. Aşağıda sırasıyla bir öğünde sıralanan tabaklar ve ikramlar detaylarıyla anlatılmıştır.

Aperitivo: Aperatif anlamına gelir. Genellikle ana yemekten önce iştah açıcı olarak alınan Campari, Cinzano, Prosecco, Aperol, Spritz and Vermouth gibi içkileri kapsar.

Antipasto: Tam anlamıyla “yemekten önce” alınan sıcak ya da soğuk aperatiflerdir. Tütsülenmiş etler, zeytin, kızartılmış sarımsak, mantar, ançuez ve enginar kalbi en yaygın antipasto’lar arasında yer alır…

Primo: Yemeklerde ilk tabak olarak servis edilir. Makarna, risotto, gnocchi, polenta veya çorbadan oluşur.

Secondo: Ana yemek servisinin yapıldığı ikinci tabağa verilen isimdir. Genellikle domuz, tavuk yada dana etinden hazırlanır. Bölgesel olarak balık yada av hayvanları da olabilir. Yemekler her zaman bol soslu ve çeşitli garnitürlerle servis edilir.

Contorno: Salata veya pişmiş sebzelerle servis edilen bizde ki meze tabaklarının karşılığıdır.

Formaggio e frutta: Tatlıdan önce servis edilir. Peynir veya  meyvelerden oluşur.

Dolce: Tatlıların tamamına verilen isimdir. Kek, pasta ve kurabiyeler İtalyanların favorileridir.

Caffè: Kahve ama genellikle espresso anlamına gelir.

Digestivo: Hazmı kolaylaştırması için alınan likörlerdir. Grappa, amaro, limoncello, sambuca, nocino gibi yerel likörler tercih edilir.15 Şubat 2012

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.