Ispanak yemek için 7 sebebiniz var!
Ispanak yemek için 7 sebebiniz var!
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

Ispanak, çocukluğumuzda Temel Reis ile tanıdığımız bir sebzedir. Sağlıklı bir yaşam için ihtiyacımız olan her şey ıspanakta mevcuttur. İşte ıspanağın saymakla bitmeyen faydaları:

1.Ispanak sindirim sistemi için gereklidir. Lif açısından zengin olması gerekçesiyle düzenli olarak tüketildiğinde sindirim yolunu destekler.

2.Düzenli olarak ıspanak tüketmek tansiyonu düzenler. İçeriğindeki yüksek oranda potasyum sayesinde sodyumun olumsuz etkilerini nötrleştirir. Tuz tüketimini aza indiremiyorsanız potasyum içeriği yüksek besin maddeleri tüketmeye özen gösterin.

3.Ispanağın içerisinde bulunan bazı maddeler kolesterol plaklarının oluşumunu engeller, kalp ve damar sağlığını destekler. Yüksek tansiyona karşı da etkilidir.

4.K vitamini yönünden zengin olan ıspanak, kemik sağlığına iyi gelir ve kanamaları engeller. K vitamini kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar.

5.Ispanaktaki flavanoidler kanser riskini azaltır ve erken yaşlanmayı önler. Bu bileşikler vücuttaki serbest radikallerin etkisini azaltır.

6.Ispanak yemek Temel Reis çizgi filmlerinden de hatırlayacağımız gibi vücudu güçlendirir. İçeriğindeki A, C, E, D ve B vitaminleri bağışıklık sistemi için çok değerlidir. Savunma sistemini destekler ve enfeksiyon durumunda vücudun alarmda olmasını sağlar.

7.Ispanak kilo vermeyi de destekler. Düşük kalorili olması sebebiyle ıspanak tüketenler rahatlıkla kilo verebilmektedir. Tok tuttuğu için iştahın önüne geçilmesinde de yardımcı olur.



2 Haziran 2012

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.