İskorpit
İskorpit
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

İskorpitgiller, ailesinde sıcak ve ılık denizlerde, kayalık ve yosunlu diplerde yaşayan iri başlı çirkin görünüşlü bir balıktır.

Bulunduğu yere göre esmer veya kırmızı renkte olabilir. Yüzgeç dikenleri deri altında zehir bezlerine bağlı olduğundan dokunduğu yerlerde iltihaplı yaralar açar Yaşamı aynı aileden olan Lipsos’un da aynısıdır.

Farkları İskorpit’in Lipsos’a göre daha küçük olması (ortalama 20 – 30 cm.) ve renginin koyuluğudur. Eti oldukça lezzetlidir ancak dikenleri çok zehirli olduğundan yakalandığında dikkat edilmelidir. Dönemi ise yaz ayları, özellikle de Ağustos ayıdır.

Dikenleri vücuda değdiğinde, deride kızarıklık ve şişlik meydana getiren bir balık türüdür. Zehir etkisini birkaç gün sürdürmektedir. Tedavi için amonyak kullanılabilir. Ayrıca halk arasında bu balığa çarpan, tezgâhlar da ise dikenli balık, çorba balığı, sokan balık, vuran balık ve adabeyi olarak da adlandırılır.

Kıyıdan yem ile tutulabilen, izmarit avcılarının bol bol karşılaştığı bir balık türüdür. Genelde kumluk yerlerde tutulur.

Daha önce söylendiği gibi tehlikelidir, özellikle acemi balıkçılar için daha tehlikelidir; kırlangıç gibi balıklarla karıştırıp müdahale edildiğinde iğnelerine temas edilirse, büyük acı verir.

Yaşadığı yerler: Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Marmara denizlerinde. Çeşitleri: İskorpit, lipsos, zebra balığı, dere iskorpiti meşhurdur.

İskorpit balığının tavası, güveci, kavurması ve çorbası oldukça lezzetlidir.8 Temmuz 2011

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.