İskandinav Mutfağı
İskandinav Mutfağı
5 oy, 2.00 oran. oy (54%)

İskandinav mutfağı İsveç, Norveç ve Danimarka’nın yemek kültürünün bir birleşimidir. Deniz ürünleri, kümes hayvanları ve domuz eti ağırlıklı bir mutfaktır.

Av etleri de yaygındır; geyik, balina, kaz ve hatta ayı eti bile tüketilir. Tütsülenmiş ve füme edilmiş etler ile tuzlanmış balık bu üç ülkenin diyetinde önemli rol oynar. Kullanılan sebzeler ise genelde orman sebzeleri ve mantarlardan oluşur.

Üç öğün arasında en çok önem verileni akşam yemeğidir. Kahvaltılarda, kurabiye, süt, yağ ve reçel ile küçük bir miktar ekmek tüketilir. Öğle yemekleri ise genelde bir sandviç ile geçiştirilir. Akşam yemekleri 18.00 sularında servis edilir ve günün en önemli öğünüdür. Tıpkı Türkler’de olduğu gibi, akşam yemeği tüm ailenin bir arada olduğu bir buluşma noktasıdır. Sıcak bir çorba ile açılan yemek balık ya da bir et yemeği ile devam eder. Tatlı sürekli servis edilmez. Ayrıca İskandinav mutfağında günde ancak bir tabak sıcak yemek servis edilir.

Balık yemekleri genellikle yağ ve ekmek ile birlikte soğuk olarak servis edilir. Basit ve hızlı pişirme tekniklerine sahip olan İskandinav mutfağının bazı önemli yemekleri tütsülenmiş somon, İsveç köftesi ve Leverpostej olarak sıralanabilir.

Leverpostej: Doğranmış ciğer ve siyah kepek ekmeği ile hazırlanan bir yemek türü.

Hamburger: Tütsülenmiş at etinden yapılan bir yemek türü. Bildiğimiz hamburger ile alakası yoktur. Daha çok İsveç’e yönelik bir yemektir.

Fiskepudding: Cod balığı, krema ve ekmek kırıntıları ile hazırlanan bir çeşit tatlı.

Lingonberries: İskandinavya’ya özgü bir vahşi çilek türüdür.16 Kasım 2012

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.