Genç Aşçılar Yarışması
Genç Aşçılar Yarışması
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

Bu yıl 35.’si düzenlenecek olan Chaine des Rotisseurs Genç Aşçılar Yarışması 9 Eylül 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Yarışma için 21 farklı ülkeden İstanbul’a gelecek katılımcılar kendileri için hazırlanan turistik ve eğitici program ile yarışma öncesi stres atarlarken İstanbul’un doğal ve tarihi güzellikleri ile özgün gastronomisini de gözlemleme fırsatı yakalayacaklar.

Organizasyonda Türkiye’yi Mayıs ayında yapılan 15. ulusal yarışmayı kazanan, Swissotel Grand Efes’in aşçılarından Remzi İçöz temsil edecek.

Yarışmanın amacı

Dünya gastronomisinin önde gelen organizasyonlarından biri olan ve Chaîne des Rôtisseurs tarafından düzenlenen Genç Aşçılar Yarışması’nın ilki 1977 yılında İsviçre’de yapılmış.

Genç şeflere destek olmak amacıyla yola çıkan ve gençlere kendilerini geliştirme imkanı da sağlayan yarışma, Chaîne üyelerinin bulunduğu değişik ülkelerde gerçekleştirilmekte.

Türkiye ise 1994 yılında üye sıfatıyla dahil olduğu Chaîne des Rôtisseurs’ün uluslararası çaplı yarışmalarına 1997 yılı itibariyle katılmaya başlamış.

Yarışma sayesinde genç aşçılar becerileri ve yaratıcılıklarını uluslararası bir ortamda teşhir etme fırsatı bulurken aynı zamanda yemek hazırlama ve sunumunda kültür farklılıklarını, geleneksel bir yaklaşımla öğreniyorlar.

3,5 saatte 3 farklı tabak

Yarışmanın içeriği ise şöyle yarışma günü yarışmacıların her birine içinde benzer ürünler bulunan ve içeriği önceden bilinmeyen bir pazar sepeti veriliyor. Pazar sepetinde bulunan değişik ürünleri kullanarak yarışmacıların 3,5 saat içerisinde 3 tabaklı bir mönü hazırlamaları gerekiyor.

Yarışmacı, ilk yarım saati pazar sepetinde bulunan ürünleri kontrol edip mönüyü yazmak için kullanıyor. Geri kalan 3 saat ise yemeklerin hazırlanmasına ayrılıyor.

Giriş, ana yemek ve tatlıdan oluşan bu mönü 15 dakika aralıklarla jüriye sunuluyor. Jüri üyelerini Chaîne des Rôtisseurs üyesi olan ve değişik ülkelerden konularında deneyimli profesyonel üye şeflerin oluşturduğu yarışmada, 9 tadım jürisi ile 3 mutfak jürisi görev yapıyor.

Uluslararası Yarışma Komitesi Başkanı tarafından seçilen jüri üyeleri alanında öne çıkan isimlerden seçiliyor. Daha önce düzenlenen yarışmalarda Mehmet Gürs, Rudolf Van Nunen, Aybek Şurdum gibi tanınmış şefler de uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapmış isimler arasında.

Ulusal yarışmayı kazanan aday; madalya, diploma ve Wüsthof tarafından verilen üç bıçaklık aşçı seti ödülünün sahibi olurken aynı zamanda uluslararası yarışmaya katılmaya da hak kazanacak.

Bu da yarışmayı kazanan adayın yurt dışına gitmesi ve katıldığı yarışmalarda uluslararası deneyim kazanması anlamına geliyor.

Uluslararası yarışmayı kazanan adaya ise; madalya, kupa, diploma, bir yıllık Chaîne des Rôtisseurs üyeliği ve Wüsthof tarafından verilen bir set profesyonel aşçı bıçağı hediye ediliyor.

Ayrıca Paris’teki Cordon Bleu Mutfak Sanatları Okulu’nda 6 haftalık eğitim imkanı da sunuluyor.26 Temmuz 2011

1 yorum
  1. kadriye taşçı
    11:21 on Aralık 24th, 2011

    çok güzel bir yarışmaymıs sımdı sıtelere bakarken dikkatimi cektı ve gec kalmamıs olsaydım ılk fırsatta gırmek ıster ve kendımı denemek ısterdım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.