Börülce-Fink baklası
Börülce-Fink baklası
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

Pisum Sativum L. Ssp. Elatius

Kimlik Kartı

Baklagiller (Fabaceae) familyasındandır. Batı ve Güney Anadolu’da serin ve nemli yerlerde yetişir. İlkbaharda veya yaz başında toplanır. Yeşil kısımları çiğden salatalara konur. Tohumlarından fava yapılır. Bakla gibi kullanılır. Türkçe: Bıyık, Karnıkara, Börülce (Bodrum); İngilizce: Cow pea, black-eyed pea; Almanca: Wilde Erbse; Fransızca: Pois eleve.

Sarmaşık bir bitkidir. Serinliği sever. Günümüzde oldukça yaygın kullanılan bir yemek malzemesidir.

Finkbaklası 3 m.’ye kadar uzayabilir. Adından dolayı baklaya benzediğini düşünebilirsiniz, ancak onun bir adı da “tarla bezelyesi”dir ve bezelyeyi andırır. Asmaya benzer etli ve kolay kırılabilir dalları beyaz, pembe ya da kırmızı çiçekleri vardır. Kolay yetişen, hızlı uzayan finkbaklası başka bir bitkiye sarınacak bitki bulamadığında gücünü tüketmemek için 50-60 cm’yi aşmaz. Kök sistemi ufak olmakla birlikte çok sayıda yumrucuktan oluşur. Tohum keseleri tohumlarla doludur, bu da sonraki yıl yayılmasını kolaylaştırır.

Yaz aylarını seven bir bitki değildir. Serinlikten ve nemli topraklardan hoşlanır. Tohumlanmak için de fazla ısıya ihtiyaç duymaz finkbaklası. Türkiye’de Batı ve Güneydoğu Anadolu’da yetiştirilir. Kıbrıs ve Girit’te de kullanıldığına dair bilgiler bulunmaktadır.

Kuru börülce salatası tarifi için tıklayınız…11 Mayıs 2011

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.