Et Suyu Özü Nasıl Hazırlanır?
Et Suyu Özü Nasıl Hazırlanır?
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

Et ve tavuk suyu özleri lezzetli bir yemeğin tuğlaları gibidir. Et suyu özü en yalın ifadeyle; et ve kemiğin, sebze, ot ve baharat karışımlarıyla kaynatılması sonucu elde edilen sıvıya verilen addır. 

Kaynar su, içindeki malzemelerin tadını ve kokusunu emer. Böylece lezzetli yemeklerin hazırlanmasında önemli bir rol üstlenir. Et suyu özü, pilav yapımında su yerine kullanılabilir ya da özel soslara katılabilir. Bunun için içine çok az tereyağı katmak yeterlidir.

Marketlerde, çeşitli şekillerde hazırlanmış et ve tavuk suyu özlerine ulaşabilirsiniz. Ama ev yapımı et suyu hazırlamak isterseniz; bu son derece kolay, fazla dikkat gerektirmeyen, keyifli bir işlemdir.

Malzemeler

İyi et suyu özü iyi etten yapılır. Çiğ tavuk eti ve tavuk kemiği artıklarını 3 ay boyunca dondurucuda biriktirin. Yeterli miktara ulaşınca, bu malzemelerden tavuk suyu özü yapın. Ya da kanat, geri, boyun gibi pahalı olmayan tavuk parçalarını satın alın.

Bunlar tavuk suyu özü yapmak için ideal parçalardır. Çünkü kaynama sırasında çözülecek çok fazla bağ dokusu içerirler ve tavuk suyu özüne jöle ve hacim katarlar.

Hazırladığınız tavuk suyu özünün lezzetini zenginleştirmek isterseniz, içine taze sebzeler, otlar ve çeşitli baharatlar da katabilirsiniz.

Pişirme Yöntemi

Başlamadan önce kemikleri soğuk sudan geçirerek temizlendiklerinden emin olun. Bu işlem, hazırladığınız tavuk suyu özünün daha berrak olmasını sağlayacaktır.

Sebzelerinizi, lezzetini dışarıya en kolay verebileceği şekil ve boyutta doğrayın. Kaynama süreci iki saatin üzerinde olacaksa, sebzeleri kuşbaşı doğramanız yeterli olacaktır. Eğer kaynama süresi iki saatten az ise, daha küçük boyutlu sebze parçaları hazırlamalısınız.

Büyük bir çelik tencere kullanın. Soğuk suyla başlayın. Düşük ateşte, yavaşça kaynama noktasına ulaşın. Bu sayede et ve kemikteki tüm gereksiz parçalar suyun yüzeyinde birikecektir.

Süzgeçli bir kepçe ile bunları çıkartın. Kaynamanın ilk saati çok önemlidir. Kaynama ısısını sürekli takip edin. Yüksek ısıda tavuk suyunuz buharlaşıp gidebilir. Yüzeyde küçük kabarcıkların oluştuğu kaynama düzeyi idealdir. Bu ayarı korursanız, daha duru ve daha uzun süre dayanıklı bir tavuk suyu özü elde edebilirsiniz. Gereğinden fazla pişirmemeye dikkat edin. Aksi takdirde acımsı ve lezzetsiz bir tat alacaktır.

Kaynama süreci bittikten sonra, tavuk suyu özünü çok ince bir süzgeçten geçirin ve buz banyosu yöntemiyle soğutun. Eğer çok daha yoğun lezzetli bir tavuk suyu özü elde etmek istiyorsanız, tekrar ocağa koyup, bir süre daha kaynatabilirsiniz.

Et suyu özü ve Et suyu farkı

Bu iki malzeme çoğu zaman birbiriyle karıştırılır. Et suyu özü, etli kemik parçaları, sebze ve baharatlarla yapılır.

Kemikteki jelatinli bağ dokusu çözülerek et suyu özünü oluştururken, et parçaları da buna lezzet katar. Oysa et suyunda kemik yoktur. Sadece etin, sebze ve baharatlarla karıştırılarak kaynatılmasıyla elde edilir. Yoğunluğu ve lezzeti et suyu özünden çok daha hafif olur. Et suyu başlı başına bir yemek olabilirken, et suyu özü lezzetli bir temel yemek malzemesidir.

Saklanması

Et suyu özünü kullanacağınız yemek türlerine göre farklı boyutlarda kavanozlar tercih edin. Örneğin sebze yemeği ve soslar 1 su bardağı et-tavuk suyu özü gerektirirken, çorbalarda bu miktar 4 su bardağına çıkar.

Et suyu özü kavanozunu bir kez açtığınızda tamamını tüketmelisiniz. Bu yüzden 1 ve 4 su bardağı hacimli hava geçirmez kavanozlarda et suyu özlerini dondurmalısınız.13 Haziran 2011

5 yorum
 1. Sule
  11:40 on Mart 22nd, 2012

  Et suyu ozunu duduklude yaparsak nasil olur?
  Buz banyosu yontemiyle sogutmayi aciklarmisiniz.
  Bir de hazirlanan ozu nerede saklamaliyiz?
  Tesekkurler…

 2. LEZZET YOLU
  10:22 on Mart 23rd, 2012

  Şule Hanım, düdüklüde lezzet kaybı oluyor yavaş pişmesi gerekiyor. Buz banyosu buz dolu kova içerisinde soğutmak manasında, buzdolabında saklanmalı. Ufak parçalar halinde dondurabilir ve tablet olarak da kullanabilir.

 3. çiçek
  14:35 on Temmuz 14th, 2012

  et suyu kavonozlarında buzluktamı yoksa dolaptamı

 4. çiçek
  14:35 on Temmuz 14th, 2012

  saklasak

 5. LEZZET YOLU
  09:23 on Temmuz 16th, 2012

  Uzun süreli saklamak için dondurmak gerek çiçek hanım. Böylelikle dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.