Emeril Lagasse
Emeril Lagasse
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

150 milyon dolarlık bir aşçı olmasaydı, davulcu olacaktı!

15 Ekim 1959 doğumlu Emeril Lagasse, Amerikalı bir yıldız aşçı, restorancı, televizyon programcısı ve yemek kitabı yazarı.Bölgesinde James Beard Ödüllü biri olarak, belki de en çok Food Network kanalındaki ‘Emeril Canlı yayında’ ve ‘Emeril’in Özü’ programlarıyla tanınıyor. Basın, restoranları ve ürünleriyle toplam yıllık 150 milyon dolarlık bir geliri olduğu hesap ediliyor.

Massachusetts’in Fall River kasabasında büyürken ilk aşçılık öğrenimini annesinden almış. Daha sonra kasabadaki Portekizli bir Pastane’de ekmek ve pastacılık ürünleri konusunda ekspertiz kazanmış. Lise yıllarında oldukça başarılı bir perküsyoncu olduğundan New England Müzik Konservatuarı’ndan tam burs kazanmış ancak bu okulda okuyup müzik kariyeri yapmak yerine profesyonel bir aşçı olarak kariyer yapmak istediğine karar vermiş ve daha sonra kendisine fahri doktora ünvanının verileceği Johnson and Wales Üniversitesi’nde aşçılık okumuş.

Lagasse daha sonra Fransa’ya seyahat ederek Lyon’da yeteneklerini geliştirmiş ve klasik Fransız mutfağında ustalık kazanmış. Amerika’ya dönüp önce New York, Philadelphia ve Boston’da prestijli restoranlarda çalıştıktan sonra güneye inip ilk yıldızını alacağı New Orleans’taki Commander’s Palace’ta 7,5 yıl çalışmış. Lagasse şimdi New Orleans, Las Vegas, Orlando, Miami, Gulfport ve Bethlehem’de 12 restoranın sahibi. Aldığı, aralarında ‘yılın restoranı’, ‘Güneydoğu’nun en iyi aşçısı’ ve ‘yılın aşçısı’ gibi ödüllerle yemeği seven Amerikan halkının bayıldığı şahsiyetler arasında.

ABC kanalındaki ‘Günaydın Amerika’ programının yemek sorumlusu Lagasse, ekran’da aralarında Food Network’ta yaptığı 2000’in üzerinde program da sayıldığında çok çeşitli yemek programlarının yaratıcısı. Örneğin, Emeril Yeşili, Discovery Channel’da yaptığı taze ve mevsimlik malzemeleri keşfetmeye yönelik bir yemek programı ve ikinci sezonuna girmiş durumda. Bunun yanı sıra Radyo’da da ‘Emeril ile yemek pişirmek’ adlı programı hazırlayıp sunuyor. İçlerinde Kreol mutfağına yaratıcı yaklaşımlarını sergilediği Emeril’in Yeni New Orleans Mutfağı (New New Orleans Cooking) kitabı da bulunan 15 adet yemek kitabının da yazarı Lagasse.

2002’de Lagasse vakfını kurarak burada gençlerin mutfak sanatlarına ve eğitimine yönelmesini hedeflemiş. Mayıs 2010’da çocuklara yardım ve gelişimleri alanında vakıf 3ç6 milyon dolar yatırım yapmış bulunuyor.

Dünyaca ünlü şef Emeril Lagasse yemek tarifleri için tıklayınız.

Havuç Salatası

Terbiyeli Biftek Izgara ve Kavrulmuş Ispanak17 Mayıs 2011

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.