Elma Şekeri

 

Kaç kişilik: 4 kişilik

Malzeme listesi hiç kabarık değil.

  • İlk başta ihtiyacınız olan bolca sevgi…
  • 4 tane albenisi bol kıpkırmızı elma
  • 250 gr şeker
  • 100 ml krema
  • 50 ml su
  • ve elmaları saplamak için ahşap çubuklar.

O kadarına gerek görmedim ama siz daha romantik bir sonuç elde etmek isterseniz, elma şekerlerinizi gül dallarına saplayarak servis edebilirsiniz.

 

elma-sekeri-dik

Elma Şekeri
1 oy, 5.00 oran. oy (85%)

Neredeyse bundan 2000 yıl önce “Bir insanın anavatanı çocukluğudur.” demiş Epictetus. Bu sözü duyar duymaz gözlerimi kapatıp çocukluğumu düşünmüştüm. Çok az insan çocukluğunu düşündüğünde hüzne kapılır, daha çok sevinç, neşe ve güzel hatıralar canlanır.  Herşey daha sevgi dolu, daha neşeli, daha samimi ve daha temizdir çocukken.

Çocukların sevgilerini göstermek için özel günlere de ihtiyaçları yoktur. Ama bizler; dünün çocukları… Birbirimize verdiğimiz değeri göstermek adına anlamlandırılmış sayısız özel gün içerisinde çoğu zaman mecburi gülüşler, zorla alınmış hediyelerle ite kaka geçiştiririz bu günleri.

İşte o günlerden biri kapıda.14 Şubat sevgililer günü için herkes telaş içerisinde. Öncelikle seven ve sevilenlere nacizane tavsiyem, şubatları ocakları beklemeyin. Madem sevip seviliyorsunuz, birbirinizi zamansız, hep mutlu edin.

“Yok, ben 14 Şubat için özel bir şey yapmak istiyorum.” diyenler; bu telaş sizin içinizde de varsa sevdiğinize onu çocukluğuna götürecek bir hediye verebilirsiniz.

Çocukluktan çıkıp gelen gerçek, samimi, neşeli ve hayalci, kıpkırmızı bir elma şekeri…

Elma şekeri nasıl yapılır?

elma-sekeri

KARAMEL YAPMANIN PÜF NOKTALARI

Karemel yaparken tabanı kalın çelik bir tava şart. Tabanı kalın olmasına dikkat etmek gerekiyor aksi halde şekeri karamelize edemezsiniz. Kulağa çok basit gelse de karamel yapmak marifet istiyor. Ilk bir kaç denemede şekeriniz kristalleşebilir. Hiç üzülmeyin, ben defalarca uğraşmıştım. Tavayı ocağa alın orta ateş uygun. Şeker ve suyu döküp sallayarak karıştırmaya başlayın. Kesinlikle kaşık vb bir şey içine sokmayın, sadece tavayı sallayarak karıştırın. Yumuşak hareketlerle sallamanızda fayda var, erimeye başlayan şekeri sallarken tavanın kenarlarına yukarılara doğru çok bulaştırırsanız onlar çabuk yanar. Şeker eridikten sonra yavaşça sallamaya devam edin. Rengi yavaş yavaş sarı, daha sarı, altın rengi ve bal rengine dönecektir.  Bal rengi olduğunda tavayı ocaktan alın ve üzerine kremayı boşaltıp hemen sallamaya devam edin. Krema hızla kaynayacaktır, endişelenmeyin. Hızlı ama dikkatlice sallamaya devam edin. Şekerin ısısı çok yüksektir. Bu işlemleri yaparken çok dikkatli olun. Herhangi bir yanıktan çok daha fazla acı verir ve tehlikelidir. Artık karışımı bir kaşık yardımıyla karıştırabilirsiniz, ocağın üzerinde yarım dakika daha tuttuktan sonra çukur bir kaseye boşaltın. Elmaları yıkadıktan sonra kuru bir bezle parlatın. Saplarını zarar vermeden kopartın ve çubukları saplarının olduğu kısımdan saplayın. Elmaları karamele batırın ve biraz süzdürdükten sonra servis edeceğiniz kaba alın. Karamel soğumadan bu işlemi bitirmelisiniz. Bu sosu hazırladıktan sonra ısıtarak başka tatlılarda, keklerde de kullanmanız mümkün.

 

Emek verilen, düşünülmüş herşey çok değerlidir. Bir elma şekeri bile olsa…

Çocuk kalbi temizliğinde, sevdiğiniz ve sevileceğiniz, mutlu mu mutlu günler sizinle olsun…


Ekleme Tarihi:
Güncelleme tarihi :

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.