Dondurulmuş gıdalar güvenli mi?
Dondurulmuş gıdalar güvenli mi?
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

Dondurulmuş gıda güvenilir mi? İşte cevabı!

dondurulmus-gida

Dondurulmuş gıdalar, yoğun yaşam temposunda pratik bir çözüm olması, mutfak becerileri eksikliği ya da porsiyon kontrolü nedenleriyle tüketimi günden güne artan göz ardı edilemeyen bir alternatif.

Dondurulmuş gıda şirketlerinin tüketiciler için daha sağlıklı, düşük kalorili, besin değeri kaybetmeden seçenekler sunmasıyla artık diyetisyenlerin de hastalarına tavsiye ettiği bir beslenme önerisi haline geldi.

Düşük kalorili donmuş atıştırmalıklar, tok hissetmenize yardımcı olacak lif oranı yüksek dondurulmuş besinler güvenli ve kalori kontrollü bir kilo kaybı için rahatlıkla tüketilebileceğini belirten Uzman Diyetisyen İpek Ağaca, dondurulmuş gıda satın almayı tercih etmeyen zamanı olan kişilerin evlerinde de dondurma işlemi uygulayarak sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanabileceklerini belirtti. Sanılanın aksine dondurulmuş besinler, besin değeri kaybına uğramazlar.

Tüketicelerin sürdürdüğü telaşlı yaşamlarında, hem acele beslenme isteğine karşılık olarak hem de kişiye özel besin ihtiyaçlarına uygun örneğin organik, gluten içermeyen, yüksek kaliteli tamamen doğal malzemeler kullanılarak hazırlanan donmuş besinler iç rahatlığı ile tüketilebilinir.

Özellikle uzun bir iş gününün ardından, yüksek yağlı ve kalorili fast food yerine hazırlanması hızlı ve kolay bir yiyecek olan dondurulmuş düşük kalorili ürün tüketimi daha sağlıklı bir seçimdir.

Dondurarak muhafaza etmek, genel olarak besinlerin doğal lezzet, renk ve besin değerinin en iyi şekilde korunmasını sağlayan bir yöntem olup; bu sayede mevsiminde olmadığı halde her türlü meyve ve sebzeyi mevsimindeki haliyle tüketmek mümkün olur.

Dondurulmuş besinlerin saklama sürelerine dikkat!

Dondurulmuş besinlerin saklama süreleri derin dondurucunun sıcaklık derecesine bağlı olarak değişir.

Örneğin:

-6 C sıcaklığa sahip derin dondurucuda muhafaza edilen bir besini saklama süresi ortalama 1 haftadır.

-12 C sıcaklığa sahip derin dondurucuda muhafaza edilen bir besini saklama süresi ortalama 1 ay kadardır.

-18 C sıcaklığa sahip derin dondurucuda muhafaza edilen bir besini saklama süresi ortalama 3 ay kadardır.

Gıdaları dondururken dikkat!

Dondurma işlemi uygulayacağınız besinin öncelikle temiz (yıkanmış, ayıklanmış vb.) olmasından emin olunmalı. Dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta besinlerin taze olması gerektiği. Temizliğinden ve tazeliğinden emin olduğunuz besinleri temiz küçük buzdolabı poşetleri kullanarak tek yemeklik (tek pişirimlik) miktarlara ayırmalı ve bu şekilde dondurmalıdır. Buzdolaplarınızın derin dondurucu kısmını sonuna kadar doldurmayın.

 15 Mart 2013

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.