Domates salçası yapımı

 

 

 • Zorluk derecesi: Orta
 • Kaç kişilik: -
 • Hazırlama süresi: 60 dk
 • Oluşma  süresi:  5-6 gün

 

Malzeme listesi

 • 20 kilo armut domates
 • 300 gram kaya tuzu
Domates salçası yapımı
3 oy, 4.00 oran. oy (80%)

Ev hanımları için mutfaklarının demirbaşlarından biri domates salçasıdır. Hazır salçaların yanında gayet özlü olan ev tipi salça kullanmayı da seven hanımlar, size kış boyu yetecek kadar domates salçası yapmaya hazır iseniz biz bugün annemle birlikte yapmaya başladık… Siz de bizi takip edin 🙂

Domates salçası nasıl yapılır? 

1-Domateslerin sap kısımlarını temizledikten sonra yıkayın.

2-Küçük olanları ortadan bölün, büyük olanları birkaç parça olarak doğrayın.

3-Büyük, derin bir kaba ( büyük bir bidon veya büyük cam bir kavanoz olabilir)  Bir sıra doğranmış domates, bir sıra kaya tuzu olarak yerleştirin ve kabın kapağını kapatın ve domateslerin iyice erimesi için 2 veya 3 gün beklemeye alın…(Hava sıcak ise 2-3 gün domatesin erimesi için yeter, serin havada bu süre 4-5 gün olabilir)

4-Domatesler sıkılmaya müsait olunca  kısım kısım derin bir kapta iyice ovun suyu çıksın, domates kabuklarını top halinde sıkın ve almış olduğunuz suyunu çekirdeklerinden ayırmak için süzgeçten geçirin.

5-Çıkarmış olduğunuz domates suyunun, sarı suyunu çıkarıp özünü alabilmek için pamuklu özel dikilmiş bir bez torbaya dökün ve ağzını bağlayın, torbayıda geniş bir kabın içine alın.

6-Sıkılmış domatesiniz sarı suyu önce hızlı, sonra yavaş yavaş iyice akacak bez torbanızdaki öz domates kalacaktır.

7-Bir gün bu şekilde torbada bekleyen domatesten hiç su çıkmayana kadar bekletin ve suyu tamamen bitince domates özünü torbadan geniş bir kaba alın.

8-2-3 büyük kaşık kaya tuzu içine karıştırdıktan sonra üzerine içine toz geçirmeyecek ince temiz bir bez gerin ve kuruması için güneşe koyun.

9-Her gün, günde birkaç kez salçanızı güneşte beklerken karıştırın.

10-Bu şekilde 6-7 gün kadar güneşte kalacak salçanızın kalan suyuda gidecek ve iyice özleşecektir.

11-Salçanızın fazla kurumamasına dikkat edin, orta kıvama gelince temiz ve kuru bir cam kavanoza yerleştirin ve üzerine bir tabaka oluşturacak kadar zeytinyağı dökün.

Not: Salça yapımı için armut domates kullanırsanız (bu cins daha etli olması ve çok sulu olmaması sebebiyle) daha fazla elde edersiniz. Salçanız güneşte kururken her gece kararmaması için üzerine bir kapak örtün, sabah güneşle birlikte kapağı kaldırın ve sık sık karıştırın.

20 kilo armut domates ile yaklaşık 2,5- 3 kg civarında salça elde edersiniz.

Afiyet olsun 🙂

 

 


Ekleme Tarihi:
Güncelleme tarihi :

2 yorum
 1. ayşe
  10:40 on Eylül 15th, 2012

  Bidona doğrana domatesler, bir kaç gün bekledikten sonra beyaz suyunu bırakır.Bu suyu ufak bir hortum veya bidonu eğerek ağız kısmına elinizi tutarak beyaz sudan arındırılabilir bu daha kolay ve daha çok salça kalması açısından daha iyidir.Ateşte pişirilirse daha sağlıklıdır.

 2. LEZZET YOLU
  07:15 on Eylül 17th, 2012

  Öneriler için çok teşekkürler Ayşe Hanım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.