Av Hayvanları
Av Hayvanları
0 oy, 0.00 oran. oy (0%)

AV HAYVANLARI

Av hayvanlarını genel olarak iki kategoriye ayırmak mümkündür. Kürklü (furred) ve tüylü (feathered) av hayvanları.

-Kürklü (furred) av hayvanları da büyük ve küçük olarak ikiye ayrılırlar. Ceylan, karaca, gibi hayvanlar büyük, tavşan, sincap, kunduz gibi hayvanlar küçüklere örnek olarak verilebilir.

-Tüylü (feathered) av hayvanlarını da çulluk, sülün, bıldırcın, keklik, devekuşu örnek olarak verilebilir.

Av hayvanları doğal hayatta yaşayanlar (wild) ve özel olarak yetiştirilenler (domestic) olarak iki grupta değerlendirirler. Wild av hayvanlar, kendi habitatlarında serbestçe yaşarlar ve kanunlarca belirlenen tarihlerde sertifikalı avcılar tarafından avlanırlar. Genellikle satılmayıp avlanan kişiler tarafından tüketilirler. Özel üretim çiftliklerinde yetiştirilen hayvanlar da yalnızca belli tarihlerde değil, yıl boyunca piyasaya arz edilir.

Av hayvanlarının kalitesi ve lezzeti hayvanın yaşına, beslenmesine, aktivite düzeyine ve kesildiği mevsime bağlı olarak değişiklik gösterir. Nasıl ve ne ile beslendiği lezzetine önemli oranda etki eder.

Av hayvanlarının pişirilmeye hazırlanması

Av hayvanlarının hazırlanmaları ve pişirilmeleri için belli aşamalar vardır. Hayvanların bakteri üremesini ve yavaşlatmak için ölmelerinden hemen sonra kanları akıtılmalı, iç organlardan temizlenmeli ve mümkün olan en kısa sürede asılarak bekletilmelidir. Bekletilmeleri 7 ile 14 gün boyunca, +2 ile -4 C ısı aralığında olabilir. Av hayvanlarının bekletilmesi önemlidir çünkü çok hareketli olduklarından çok kaslı bir yapıya sahiptirler ve buna bağlı olarak etleri sert olur. Belli bir süre bekletildikten sonra etler yumuşamaya başlar. 

Av hayvanlarının saklanması

Av hayvanlar +5 C altında buzdolabında, -12 ila -28 C’de derin dondurucuda saklanabilir. Tüylü kuşların raf ömrü 1-3 gün, geyik-karaca “venison” gibi ürünlerin 3-5 gündür. Donmuş kuşlar 6, diğer hayvanlar 6-9 ay muhafaza edilebilirler.5 Temmuz 2011

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.