Anthony Bourdain
Anthony Bourdain
1 oy, 5.00 oran. oy (86%)

Anthony Bourdain, 1956’da New York’ta doğdu. Amerikalı aşçı, yazar ve televizyon yapımcısıdır.

2000’de yayınlanan ‘Kitchen Confidential: Adventures in the Culinary Underbelly (Mutfak sırları: yemek dünyasında belaltı maceralar) isimli kitabıyla tanındı.Travel Channel tv kanalındaki yemek ve kültür macera programı ‘Anthony Bourdain: no reservations’ programının da sunucusudur.

Amerikan Mutfak Sanatları Enstitüsünün 1978 mezunlarından biri olan Bourdain, profesyonel mutfakların savunucularından. Şu anda emekli aşçı ve işletmeci olarak meslek yaşamını sürdüren Bourdain, yıllarca baş-aşçılık yaptığı New York’taki Brasserie Les Halles’da yemek dünyasındaki pozisyonunu sürdürüyor.

‘Mutfak Sırları’ kitabında yemeğe olan ilgisinin nasıl Fransa’da ailesi ile birlikte küçükken çıktıkları bir tatilde bir istiridye teknesinde taze istiridye yemesi ile başladığını anlatıyor. Brasserie Les Halles onun işletmeciliği sırasında Washıngton D.C, Tokyo ve New York’taki şubelerden oluşuyordu.

On anında meşhur eden Mutfak Sırları kitabı ise, kendi mesleki yaşamından da esinlenerek yazdığı mutfak mesleğinin karanlık yüzlerini ve bilinmeyen taraflarını da ortaya çıkaran bir kitap niteliğinde. New York times’ta kurgusal olmayan bestseller olarak çeşitli kitapları gösteriliyor. Örneğin 2001 yılında yazdığı ‘Bir Aşçının Seyahati (a cook’s tour)’onun dünyanın her yerinde keşfettiği yemekler ve lezzetler ile ilgili yazdığı ve aynı konulu televizyon programıyla paralel olarak oluşturduğu bir kitaptı.2006’daki Nasty Bits (yaramaz lokmalar) yine bu konseptte provokatif yazılarından oluşuyordu. New York Times’tan Observer’a pek çok gazetede yazan Bourdain, Top Chef isimli bloguyla da 2008’de en iyi kişisel-kültürel blog seçildi.

Bir eleştirmen Bourdain’in ‘serbest çağrışım’ yöntemiyle, biraz küfürlü ve konuşur gibi yazı yazdığını ve yazdıklarından, kafasındakileri bir an önce kağıda boşaltıp, televizyon programında da gösterdiği gibi yeni maceralar için muhayyilesinde yer açmak istediği izlenimi verdiğini söylüyor.

Mutfak sırları kitabının başarısı üzerine Food Network kanalından dünyayı gezen bir yemek programı yapması üzerine teklif aldı ve ‘A Cook’s Tour’ programı böyle ortaya çıktı. Fox kanalında yayınlanan sit.com Mutfak Sırları dizisindeki Jack Bourdain karakteri de Anthonz Bourdain’in kitabı ve yaşamına dayanarak oluşturulmuş.

Dünyaca ünlü şef Anthony Bourdain yemek tarifleri için tıklayın…

1.Mantar Çorbası

2.Biberli Biftek17 Mayıs 2011

0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Bu sitenin hosting sağlayıcısı Domainsitesi.com Hosting ile verilmektedir.